top of page

The Power of Good Advice

  • Writer's pictureRadek Czeszejko-Sochacki

The Pre-Qual vs. Pre-Approval Game


Pre-kwalifikacja vs. pre-approval

Proces o przyznanie kredytu hipotecznego zaczyna się od wstępnej kwalifikacji (pre-qualification) lub wstępnego potwierdzenia (pre-approval). Wielu agentów pożyczkowych używa tych dwóch zwrotów na przemian, lecz jest między nimi kolosalna różnica, co może mieć wpływ na to czy twoja oferta zostanie przyjęta czy też nie.Pre-kwalifikacja (pre-qualified)

Oznacza to, że bank kontaktował się z klientem i omówił sytuację finansową klienta. Informacje użyte są podane bezpośrednio od klienta (bez werifikacji), co często nie oddaje dokładnie sytuacji finansowej. Osoba zainteresowana podaję swoje zarobki, wydatki oraz aktywa, a bank określa na podstawie podanych informacji w przybliżeniu na jaką kwotę pożyczki można zakwalifikować klienta. Nie ma żadnych gwarancji, że informacje otrzymane od klienta są prawdziwe, ani że po werifikacji klient nadal będzie w stanie zakwalifikować się na daną pożyczkę. Jest to zazwyczaj pierwszy krok w procesie pożyczkowym, ale większość agentów/sprzedających nie uzna wstępnej kwalifikacji przy składaniu oferty na kupno​.

Co to oznacza byc pre-approved?

W odróżnieniu od wstępnej kwalifikacji, pre-approval oznacza, że klient przesłał swoje informacje finansowe do banku (odcinku z czeków z wypłaty, historię kredytową, itp), i bank przejrzał i zweryfikował informacje. Daje to pełny obraz zdolności finansowej danego klienta. Dobry agent pożyczkowy już w tym momencie może znaleźć źródło późniejszych problemów lub rozwiać niepewności klienta.


Trzeba pamiętać, że nawet pre-approval nie gwarantuje otrzymania pożyczki. W skład tego procesu wchodzi jeszcze aplikacja, process gwarancji od banku (underwriting) i finalny approval. Sprzedający oraz agenci nieruchomościowi będą w stanie złożyć lub zaakceptować oferty klientów, którzy przeszli już pre-approval.​

Koncik porad

Najlepszą metodą przejścia procesu pożyczkowego jest bliska współpraca ze swoim agentem pożyczkowym. W One Republic Mortgage przykładamy dużą wagę do tego, aby nasze pre-approvals gwarantowały możliwość kupna i bardzo starannie przeglądamy informacje finansowe waszych klientów.


Comments


bottom of page